Мобільні пункти контролю Укртрансбезпеки на дорозі

Однією з головних причин поганих доріг в Україні – порушення перевізниками вагових параметрів на дорогах. Для збереження мережі автомобільних доріг на шляхах України створено систему державного вагового та габаритного контролю за проїздом транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та (або) габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Укртрансбезпека буде здійснювати рейдовий контроль, серед яких і габаритно-ваговий контроль вантажівок.

Урядом України та керівництвом Міністерства інфраструктури України було прийнято спільне рішення про необхідність забезпечення Служби достатньою кількістю мобільних комплексів та виділення коштів у розмірі 106 мільйонів гривень на придбання 71 пересувного придорожнього комплексу. Кошти виділено із отриманого минулого року з гранту Єврокомісії розміром у 65 мільйонів євро в рамках проекту «Підтримка впровадження Транспортної стратегії України».

Для закупівлі мобільних вагових комплексів Міністерством інфраструктури та Укртрансбезпекою буде проведено відкриті конкурсні торги. Укртрансбезпекою планується залучати вітчизняних та міжнародних експертів на всіх етапах формування технічної документації та проведення відкритих конкурсних торгів. Наразі розробляється технічна документація, яка за підтримки Мінінфраструктури буде надана міжнародним експертам для аналізу та надання пропозицій для її вдосконалення. Так само планується долучати міжнародних експертів до проведення безпосередньо тендеру.

Кожен з мобільних комплексів має функціонально забезпечувати два мобільні робочі місця інспекторів та включати необхідне обладнання та устаткування для здійснення вичерпного переліку видів перевірок.

До такого обладнання та устаткування, яким планується забезпечити кожен транспортний засіб включено наступні позиції:

  • комплект автомобільних ваг, які здійснюють он-лайн передачу результатів зважування вантажних автомобілів на сервер;
  • прилад для вимірювання габаритних розмірів транспортних засобів;
  • автомобільний газоаналізатор для перевірки рівня викидів СО та СН;
  • зчитувачі цифрових та аналогових тахографів;
  • визначник висоти транспортних засобів;
  • модем та WiFi-роутер для забезпечення зв’язку комплексу з сервером Служби;
  • ноутбук та багатофункціональний пристрій для оперативності складання актів та постанов на порушників;
  • генератор електроенергії, інвертор напруги та два акумулятори для тривалої автономної роботи усього обладнання комплексу;
  • GPS-трекер для визначення координат та контролю місця роботи комплексу;
  • кліматична установка (кондиціонер та опалювач) для комфортної роботи інспекторів в умовах спеки та холоду;
  • штангенциркуль та манометр для здійснення контролю технічного стану транспортних засобів перевізників;
  • LED-прожектори для освітлення місця роботи комплексів.

Додатково кожен мобільний комплекс буде забезпечено відео реєстратором, який надасть можливість автоматично фіксувати роботу інспекторів, номерні знаки транспортних засобів перевізників та поведінку водіїв під час проходження перевірок.

До окремих плюсів мобільних комплексів можна віднести можливість контролю роботи інспекторів, наприклад, наявність накладання штрафу інспектором при фіксуванні ваговими комплексами перевантаження транспортних засобів. Також можна буде контролювати режим роботи інспекторів – чи не виходить хтось на роботу без відповідного дозволу тощо.

Сьогодні в Україні є лише 34 мобільних вагові комплекси, серед яких працює тільки 15, інші або знаходяться в непридатному стані, або не пройшли сертифікацію у відповідних органах. А тому,фактично, що питання збереження цілісності доріг України приділялось дуже мало уваги.

На даний момент Службою проводиться робота щодо визначення технічного оснащення мобільних комплексів та специфіки устаткування з метою підготовки максимально якісної документації конкурсних торгів для проведення процедури закупівлі.

Придбання спеціальних транспортних засобів європейського зразка дозволить забезпечити високу мобільність, оперативність, продуктивність та ефективність праці інспекторів Укртрансбезпеки. Відповідно з’явиться можливість здійснювати на новому, більш якісному, рівні кожен з видів перевірки, зокрема, щодо дотримання вантажним автотранспортом вагових норм та норм забруднення навколишнього природнього середовища.

Обладнання мобільних комплексів освітлювальним устаткуванням надасть можливість здійснювати заходи контролю навіть у темний час доби, коли більшість перевізників намагається здійснювати перевезення з порушенням вимог законодавства.

У підсумку Україна отримає підвищення рівня безпеки на комерційному транспорті, зменшення руйнівного навантаження на автошляхи, що в свою чергу збільшить термін їх експлуатації. А стратегічно, буде підвищено транзитний потенціал України та створено передумови для полегшення інтеграції внутрішньої транспортної системи у європейську та міжнародну.

Перевіркам підлягають абсолютно усі транспортні засоби, які здійснюють комерційні перевезення вантажів: як малого, так і середнього та великого бізнесу, як приватних,так і державних підприємств, - тому жодних винятків під час контролю немає.


Назад