Співробітники Укртрансбезпеки в рамках міжнародного проекту ТАІЕХ відвідали Литву

 

 

     З 4 по 7 вересня 2017 року працівники Укртрансбезпеки в рамках міжнародної програми TAIEX відвідали Державну інспекцію автомобільного транспорту Литовської Республіки (м. Вільнюс).

     Відповідно до плану проведення навчального візиту TAIEX "Інтеграція в автоматизовану систему управління автомобільним транспортом TACHOnet" (ETT IND/STUD 64892) проведено робочі зустрічі із керівництвом, фахівцями та інспекторами литовської інспекції.

 

     Литовські колеги поділились набутим досвідом під час реорганізації інспекції. Голова інспекції, пан Robertas Šerėnas, розповів про основні задачі, які стоять перед інспекцією в період реорганізації: злиття окремих служб з безпеки на залізничному, автомобільному та водному транспорті в одну установу.

   Цікаво, що задачі з досягнення високого рівня безпеки на транспорті, які поставлені перед Державною інспекцією автомобільного транспорту Литви, вирішуються із застосовуванням сучасних методологій провідних світових компаній та організацій. У фахівців інспекції є чітке розуміння ролі кожного окремо взятого співробітника у досягненні спільної мети.

 

пан Robertas Šerėnas (в центрі)

       пан Robertas Šerėnas розповідає про завдання інспекції

       Співробітникам литовської інспекції створюються комфортні умови праці за новітніми дослідженнями психології, соціології та ергономіки для того, щоб працівник міг зосередитися на своїй роботі та був повноцінною ланкою в ефективному та продуманому  процесі досягнення високих результатів підрозділом та інспекцією в цілому. Ефективність окремого працівника - це не тільки кількість опрацьованих документів або виданих дозволів. Аналізуються та узагальнюються десятки параметрів роботи та дій працівників інспекції Литви для визначення серед них критичних та дієвих, важливих для досягнення безпеки транспортної галузі.
     Так стратегічний департамент Державної інспекції автомобільного транспорту Литви проводить аналіз типових операцій за всіма напрямами діяльності кожного функціоналу працівників інспекції. Дослідження проходить за таймінгом, змістом операції/дії, важливістю для кінцевого результату та елементарної доцільністі. У такий спосіб знаходяться неефективні, а іноді і просто «мертві»/недоцільні операції. Якщо це трапляється, проводиться глибинне вивчення причин виникнення таких операцій та ведеться пошук ефективних шляхів вирішення.  

       пан Robertas Šerėnas розповідає про роботу стратегічного  департаменту

 

Як розповідали колеги з Державної інспекції автомобільного транспорту Литви, таким чином проходить не тільки підвищення власної ефективності роботи. Це приводить до законодавчих ініціатив з боку інспекції, які подаються в Міністерство транспорту та комунікацій Литовської Республіки (The Ministry of Transport and Communications of Lithuania) з метою удосконалення національного законодавства Литви та ЄС.

 

   На зустрічі із ІТ департаментом Державної інспекції автомобільного транспорту Литви було представлено розширену презентацію структури пан'європейської системи TACHOnet. Представлена інформація містила:

  • нормативні засади діяльності TACHOnet;
  • опис АРІ;
  • побудову власної ІТ інфраструктури інспекції для взаємодії із TACHOnet через закриту ІТ систему ЄС sTESTA для взаємодії між державними органами та службами ЄС;
  • використання TACHOnet для контролюючих функцій інспекцією автомобільного транспорту Литви на дорозі.

 

Особливу увагу було приділено вимогам, особливостям  та досвіду інтеграції національних ІТ систем Литви до sTESTA та можливого регламенту з підключення та роботи ІТ систем України як країни не члена Європейського Союзу. З огляду на останні події в кіберпросторі Європи та світу обговорювались питання кібербезпеки.

      зважування та перевірка гальм

       Наступний день навчального візиту почався із практичної демонстрації використання TACHOnet інспекторами литовської інспекції в процесі організації контролю на автомобільному транспорті. Працівники Укртрансбезпеки спостерігали весь цикл контролю на дорозі: від сепарації конкретного транспортного засобу з дорожнього трафіка, всі процедури перевірки до визначення вини перевізника та оформлення відповідних документів. Особливий інтерес працівників Укртрансбезпеки викликала налагоджена взаємна інтеграція ІТ систем та взаємодія контролюючих служб Литви (дорожня інспекція, поліція, прикордонники, митниця, служби організації огляду технічного стану ТЗ тощо) за різних сценаріїв проведення контролю на дорозі з широким використанням наявних телекомунікаційних систем.

     

     У кожному окремому випадку спілкування інспекторів Державної інспекції автомобільного транспорту Литви із водіями та перевізниками неодмінно підкреслювалась мета контролю: не покарати, а донести до водія усвідомлення особистої відповідальності та вплив кожної його дії, кожного конкретного його рішення на рівень безпеки усьго процесу автомобільних перевезень.

     Учасники навчання з боку Укртрансбезпеки спостерігали, як проводяться документальний контроль, процедури контролю праці та відпочинку, аналіз даних, які були зчитані з цифрового тахографа транспортного засобу, перевірка стану індивідуальної картки водія через TACHOnet  на її унікальність та стан. Транспортний засіб було зважено та одночасно перевірено працездатність та ефективність гальм. Інспекторами Державної інспекції автомобільного транспорту Литви з кожним водієм було проведено бесіду про недоліки в організації режиму праці та відпочинку, визначено причини цих помилок та зазначено шляхи їх уникнення в подальшому.

 

 

     Наступним етапом навчального візиту був сертифікований пункт перевірки тахографів. Працівники Укртрансбезпеки були присутні при ініціації та калібруванні тахографа нового транспортного засобу (далі - ТЗ). Представники сервісного центру ознайомили з історією становлення, процедурами сертифікації, регламентом проведення контролю режиму праці та відпочинку на території Литовської Республіки, основними проблемами та шляхами їх вирішення. Центри перевірки тахографів є активними учасниками ІТ-взаємодії в системі реалізації загальноєвропейського прагнення досягти високого рівня безпеки на транспорті.

 

 

   

     Одним з основних факторів низького, порівняно із показниками інших країн Євросоюзу, показника аварійності, причиною яких є стан ТЗ, є обов’язковий контроль технічного стану всіх транспортних засобів у Литві. Працівники Укртрансбезпеки ознайомилися із сучасною станцією технічного контролю ТЗ біля м. Вільнюс - однією з 68-ми, які працюють на теріторії країни.

     на лінії контролю технічного стану вантажного транспорту

       Ця станція включає три лінії контролю для легкового транспорту та одну  -  для вантажного. Організація роботи станції технічного контролю передбачає широке використання ІТ сервісів та процедур: запис, слідкування за чергою, попередня сплата за послуги технічного центру, зберігання історії контролю технічного стану кожного ТЗ тощо. Особливе зацікавлення присутніх викликала демонстрація ІТ системи контролю за технічними експертами, які проводять оцінку технічного стану ТЗ. Ця система не тільки забезпечує інформаційну підтримку процесу проведення контролю транспортного засобу, а й дозволяє відстежувати всі аспекти роботи експертів в режимі реального часу. Наприклад, попереджати їх про ТЗ, які є на особливому контролі з причин попередніх конфліктів з поліцією, Державною інспекцією автомобільного транспорту Литви або системою перевірки технічного стану на будь-якій станції Литви.

 

      Ця ж система є основним механізмом виявлення та попередження корупції  серед персоналу станцій. Все це ефективно працює при найнижчій в Європі вартості проходження контролю технічного стану ТЗ. Використання анонімного зв’язку між експертами та адміністрацією станцій контрою технічного стану дозволяє виявляти власників ТЗ, які намагаються вийти за межі правового русла регламенту проведення контролю власних ТЗ.

     На основі даних, які генеруються на станціях технічного огляду Литви, проводиться аналіз великих масивів даних (так званих "big data"), що дає змістовний матеріал для подальшого розвитку бізнесу станцій, знаходження кореляцій між процесами і є ефективним та об’єктивним джерелом інформування Міністерства транспорту та комунікацій Литовської Республіки про тенденції та закономірності роботи транспортної галузі.

    Укртрансбезпека висловлює вдячність за організацію навчального візиту Європейській Комісії (European Commission) та представникам Державної інспекції автомобільного транспорту Литви за практичну реалізацію цієї події: Robertas Šerėnas, Justas Rašomavičius, Giedrė Ivinskienė, Virginijus Čiškauskas, Gintaras Serbenta, Romas Vyšniauskas  та іншим.

     Набуті знання та навички буде використано в роботі, а методологічні підходи - реалізовано у діяльності апарату та територіальних органів Укртрансбезпеки. Наприклад, досвід Державної інспекції автомобільного транспорту Литви з використання ручних комп’ютерів/планшетів при оперативному контролі буде враховано під чаз розробки програмного продукту для контролюючих функцій Укртрансбезпеки «Інспектор on-line» при реалізації інформаційно-технічного забезпечення габаритно-вагового контролю.


Переглянути всі новини