Михайло Ноняк: нелегальні перевізники – це соціальне явище

 

     Сьогодні знімальна група програми «Вікна-Новини» телеканалу СТБ відпрацьовувала з інспекторами Укртрансбезпеки рейдову перевірку, яка здійснювалася в районі столичної станції метро «Чернігівська».

     На вказаній території немає офіційної автостоянки і вона не зазначена в маршрутах офіційних перевізників як місце посадки/висадки пасажирів. Більше того, вона жодним чином не пристосована для очікування автотранспорту – немає лавок, немає куди заховатись в разі дощу, не кажучи вже про вбиральні і інші зручності. І тим не менше, з року в рік сюди приходять люди, які планують виїхати з Києва до Черкас. Щулячись від холоду на пронизливому вітрі, вони готові сісти у будь-який транспортний засіб, який зупиниться на узбіччі, без огляду на його технічний стан, на фізичний стан водія, не кажучи вже про рівень його комфортності.

     В перші ж хвилини роботи знімальної групи до стихійної зупинки під’їжджає переобладнаний вантажний мікроавтобус «Мерседес». Висаджує пасажирів і готовий забрати тих, які вже тут на нього чекають. Під час перевірки документів виявляється, що власник має право здійснювати цим транспортним засобом тільки нерегулярні пасажирські перевезення. Зрозуміло, що угоди про перевезення цих пасажирів, які вже готові зайти в його автомобіль, у нього немає. Водій стверджує, що такий список є у власника авто. Зрозуміло, що це звична схема маскування своєї діяльності з регулярного перевезення пасажирів під нерегулярні.

     Так, Укртрансбезпека, знаючи ситуацію, регулярно проводить рейдові перевірки на цій території. Впродовж 2017 року  інспекторами Київського міжрегіонального територіального Управління було проведено 21 рейдова перевірка в районі станцій метро «Лісова» та «Чернігівська» і складено 212 актів на перевізників, які виконують пасажирські перевезення в напрямку м. Чернігів.  Зрозуміло, що для того, щоб ці заходи контролю були більш ефективними та ще й в умовах пролонгованого мораторію на перевірки, необхідно вдосконалювати саму систему штрафів. Укртрансбезпека напрацювала ряд ініціатив, які зараз у вигляді нових законопроектів знаходяться на розгляді Верховної Ради. Але це тільки необхідна але не достатня умова для наведення ладу на ринку пасажирських перевезень. В цьому процесі повинен бути задіяний кожен, без винятку, учасник процесу перевезень. В тому числі, і пасажир.  

     На запитання журналіста  як довго, на його думку, це триватиме, старший державний інспектор Укртрансбезпеки Максим Шум відповів: «Допоки сюди йтимуть люди». Чому йдуть? Кажуть – дешевше. З’ясовуємо, на скільки. Виявляється  орієнтовно, залежно від відстані, економія становить до 20% від вартості квитка, придбаного на автостанції. Тобто, якщо говорити про те, щоб дістатись Черкас, пересічний пасажир оцінює свою безпеку як горнятко кави.

     Ось як прокоментував цю ситуацію Голова Державної служби України з безпеки на транспорті Михайло Ноняк: «Я завжди вважав, що штрафи не панацея. Так, вони повинні бути адекватними і повинна існувати чітка і прозора система їх стягнення за порушення законодавства. Але, якщо говорити про феномен нелегальних пасажирських перевезень, то це явище соціальне. Перш за все, потрібно достукатись до свідомості людей. Можливо, багато хто не усвідомлює, яке це зло нелегальний перевізник. Не говорячи про те, що перевезення здійснюються в умовах, які не відповідають жодним стандартам, вони наражають на небезпеку найдорожче, що є у кожного з нас – життя і здоров’я. Адже, не отримавши квитка, пасажир приречений залишитись наодинці зі своїми видатками в разі  якщо трапиться ДТП і його здоров’ю буде завдано шкоди».

     Не виключено, що багато хто просто не знає різниці між легальним і нелегальним перевізником. Тому вважаємо своїм обов’язком надати перелік, на що варто звернути увагу кожному пасажиру. Отже, якщо:

  • на транспортному засобі немає попереду і збоку трафаретів із вказаними жирним шрифтом початкового і кінцевого пунктів маршруту із зазначенням проміжних зупинок;
  •  в салоні відсутня візуальна інформація для пасажирів зі вказанням повної юридичної назви перевізника і страхової компанії;
  • посадка/висадка пасажирів здійснюється не у визначених і не обладнаних для цього місцях;
  • водій не здійснює заїзди на автостанції;
  • водій не видає квитки;
  • перевезення пасажирів здійснюється переобладнаними з вантажних транспортними засобами;
  • водій не дотримується заздалегідь встановленого графіку руху, а виїжджає з кінцевих зупинок по мірі наповненості пасажирами транспортного засобу,

то це з великою ймовірністю - нелегальний перевізник. Ціною такого маршруту може стати ваше здоров’я чи навіть життя. Така поїздка – неоправданий ризик. Про це варто пам’ятати.


Переглянути всі новини