З того часу як Україна розпочала свій шлях у напрямку до європейської інтеграції та долучення до європейської спільноти, з’явилася нагальна потреба до зміни застарілого українського законодавства, у тому числі й у сфері безпеки на наземному транспорті.
Міжнародна технічна допомога у вигляді проєктів TAIEX є ефективним інструментом для інституційних змін на шляху до європейської інтеграції України, який неодноразово підтверджував свою релевантність під час його застосування у процесі реформування законодавства.
Тож, з метою реалізації державної політики у сфері публічного управління безпекою на залізничному транспорті та отримання досвіду з найкращих практик реформування галузі країн-членів Європейського Союзу, Укртрансбезпекою, як бенефіціаром, було залучено міжнародний проєкт інституційної розбудови TAIEX «Експертна місія TAIEX з питань управління безпекою та системами оцінки ризиків на залізничному транспорті».
Робота Експертної місії проводилася в режимі онлайн з 13 по 15 вересня.
До безпосередньої участі були долучені представники Європейської комісії та фахівці у галузі безпеки на залізничному транспорті країн ЄС, представники Міністерства інфраструктури України, Державної служби України з безпеки на транспорті та акціонерного товариства «Українська залізниця».
Метою Експертної місії було надання консультацій та рекомендацій для менеджерів інфраструктури і залізничних перевізників в Україні стосовно розроблення системи управління безпекою та оцінки ризиків для залізничного сектора України.
Окрім інших, серед розглянутих під час заходу питань були:
- Еволюція законодавства Європейського Союзу з питань управління безпекою та системами оцінки ризиків на залізничному транспорті:
- Директива (ЄС) 798/2016;
- Директива (ЄС) 49/2004;
- Регламент Європейської комісії (ЄС) 402/2013.
- Принципи, підходи та методи управління безпекою та системами оцінки ризиків на залізничному транспорті на прикладі Італійської Республіки
- фази еволюції італійської системи;
- відносини між залученими суб’єктами (NSA та IM).
- Тематичні дослідження стосовно застосування методологій з оцінки ризиків;
- Тематичні дослідження для розрахунку оцінки ризиків;
- Структура та функції Італійської адміністрації з питань безпеки (ANSFISA);
- Оцінка ризиків, перевірка та покарання;
- Організаційні та процедурні методи і стратегії для управління безпекою.
Загалом, участь у роботі Експертної місії дозволить українським відомствам застосовувати отримані знання та досвід у процесі реформування залізничної галузі у розрізі безпеки пасажирських та вантажних перевезень. Укртрансбезпека і надалі залучатиме подібні проєкти технічної допомоги, які сприятимуть прискоренню європейської інтеграції України.