У період із 06 по 12 травня 2019 року Укртрансбезпека взяла участь у 5-ому Глобальному Тижні безпеки дорожнього руху в рамках проголошеного Генеральною асамблеєю Організації Об’єднаних Націй десятиліття дій з безпеки дорожнього руху (2011-2020 років).
Цьогоріч вже традиційно по всій Україні відбувалися спільні наради, круглі столи, конференції із залученням працівників Міністерства охорони здоров’я, Державної служби України з безпеки на транспорті, Національної поліції України, Державного агентства автомобільних доріг України, громадських організацій, страхових компаній, автоперевізників та засобів масової інформації.
Головним завданням Тижня безпеки дорожнього руху є привернути увагу суспільства до проблеми безпеки на дорогах. Для Державної служби України з безпеки на транспорті одним із пріоритетних завдань на сьогодні є вжиття дієвих заходів, спрямованих на забезпечення безпеки перевезень, в тому числі, і на автошляхах України. Тому в рамках 5-го Глобального тижня безпеки дорожнього руху Голова Державної служби України з безпеки на транспорті Михайло Ноняк підписав Угоду про співпрацю та взаємодію з директором ВП КМФ ДП Український науково-дослідний інститут медицини транспорту МОЗ Юрієм Чорним. Мета – консолідувати зусилля задля зменшення аварійності та збереження людських життів.
Важливі моменти Тижня:
- 6 травня - прес-конференція з нагоди початку проведення 5-го Глобального Тижня безпеки дорожнього руху в Інформаційному агентстві Укрінформ за участю Голови Державної служби України з безпеки на транспорті Михайла Ноняка.
Виступаючи перед присутніми, Голова Укртрансбезпеки зазначив, що з метою зменшення аварійності та збереження людських життів, робота Укртрансбезпеки ведеться за кількома основними напрямками. В першу чергу - це здійснення державного контролю, в тому числі і за перевищенням габаритно-вагових параметрів вантажівками. На даний момент це все ж таки найбільш дієвий механізмом попередження аварійності. Ще один напрямок роботи Укртрансбезпеки, спрямований на зменшення аварійності, – це розслідування дорожньо - транспортних пригод і напрацювання відповідних рекомендацій.
Та досвід розвинених країн показує, що забезпечення безпеки перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом вимагає послідовної роботи з підготовки та виконання комплексних програм, створення систем управління безпекою перевезень. Тому Укртрансбезпека та її територіальні органи спільно з територіальними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, обласних, районних, міських державних адміністрацій, громадськими організаціями, представниками засобів масової інформації постійно проводять такі профілактичні заходи як то «Автобус – 2017», «Увага! Серпень - масові перевезення», «Тиждень безпеки дорожнього руху».
Інші учасники прес-конференції наголосили на необхідності впровадження автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху в Україні, вирішенні технічних питань щодо сертифікації приладів і комплексів автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху згідно з вимогами ЄС, а також запровадження в Україні досвіду Європейських країн щодо підвищення рівня безпеки перевезень, дотримання водіями комерційного транспорту вимог автотранспортного законодавства, використання ременів безпеки під час перевезень автомобільним транспортом.
- 7 травня - Форум з безпеки на транспорті в готелі «Козацький». Голова Укртрансбезпеки Михайло Ноняк відкрив роботу Форуму, а також підписав Угоду про співпрацю та взаємодію з директором ВП КМФ ДП Український науково-дослідний інститут медицини транспорту МОЗ Юрієм Чорним.
Перший заступник Голови Укртрансбезпеки В’ячеслав Дідківський виступив перед присутніми з доповіддю, навівши статистику.
Впродовж 2018 року проведено 353 технічні розслідування дорожньо-транспортних пригод на автомобільному транспорті місцевого та регіонального рівнів, а також 10 технічних розслідувань дорожньо-транспортних пригод на автомобільному транспорті державного рівня. За 4 місяці 2019 року проведено 137 технічних розслідувань дорожньо-транспортних пригод на автомобільному транспорті місцевого та регіонального рівнів.
Одним із важливих важелів попередження аварійності є проведення превентивних заходів!
Ось стисло результати проведених Укртрансбезпекою у минулому році комплексних профілактичних заходів:
- «Автобус – 2018»: перевірили 8045 транспортних засобів, склали 2779 актів та винесли 2433 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 2,8 мільйонів гривень;
- «Увага! Серпень - масові перевезення»: впродовж 2018 року територіальні органи Укртрансбезпеки провели 68 нарад; перевірили 16584 транспортних засоби, склали 3819 актів та винесли 1784 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 2,2 мільйонів гривень;
- «День безпеки» та «Тиждень безпеки дорожнього руху»: у 2018 році територіальні органи Укртрансбезпеки перевірили 26124 транспортних засоби, виявили 3138 порушень автотранспортного законодавства, за фактами яких складено 2213 актів та винесено 2035 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 2 161 792 гривень.
- «Перевізник-зима»: у 2018 році територіальні органи Укртрансбезпеки перевірили 23 761 транспортний засіб, виявили 8857 порушень автотранспортного законодавства, за фактами яких складено 5406 актів та винесено 5835 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 6 683 150 гривень.
Ми завжди підтримуємо і беремо участь у заходах партнерів, які скеровані не профілактику травматизму і смертності на дорогах.
Головний спеціаліст відділу ліцензування Департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті Наталка Будчик виступила з доповіддю про напрацювання Укртрансбезпеки щодо удосконалення допуску до ринку автомобільних перевізників та використання системи "Електронний кабінет перевізника".
Зокрема, Укртрансбезпека розробила проект постанови КМУ «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезень пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». Новими Ліцензійними умовами передбачено наявність пристроїв обмеження швидкості, обов’язковість ременів безпеки у транспортних засобах, які використовуються для перевезень пасажирів; впровадження ліцензування перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів; механізм врегулювання питань у частині розширення кваліфікації медичних працівників, які мають право проводити медичні огляди та інше.
Щодо запровадження електронного сервісу Е-кабінет перевізника, то зі серпня 2018 року стало можливим подавати документи на отримання ліцензії чи вносити зміни до діючих ліцензій в електронній формі через систему «Електронний кабінет перевізника». Серед усього, система також дозволяє авторизованим та не авторизованим користувачам (перевізникам, пасажирам, журналіста та ін.) здійснювати пошук на предмет наявності ліцензії за транспортним засобом, а отже, самостійно обирати: їхати ліцензованим транспортом чи ні.
Окрім безпекових питань, учасники Форуму порушували і питання розвитку транспортної галузі з огляду на те, що розвиток та безпечність автомобільного транспорту є стратегічним напрямом державної економічної політики України.
- Територіальні органи Укртрансбезпеки в рамках Тижня здійснювали заходи державного нагляду (контролю) із залученням інспекторів Національної поліції. Особлива увага приділялася додержанню автомобільними перевізниками законодавства про автомобільний транспорт, правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, проведенню профілактичних заходів із попередження дорожньо-транспортних пригод, роз’яснювальної роботи щодо дотримання учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху та безпеки перевезень пасажирів і вантажів.
У вказаний період територіальні органи Укртрансбезпеки провели 298 рейдових перевірок, в ході яких перевірили 11 269 транспортних засобів, виявили ряд порушень автотранспортного законодавства, за фактами яких складено 1693 матеріали та винесено 581 припис про усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт і 1802 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу на загальну суму 1 871 456 гривень, а також провели 28 нарад з автомобільними перевізниками.
Такі заходи є надзвичайно важливими, адже тільки так, усі разом – влада, бізнес, громадськість за безпосередньої участі представників засобів масової інформації зможемо напрацювати норми співжиття, які дозволять Україні почуватися рівною серед рівних у спільноті європейських держав, де високі безпекові стандарти є нормою.