З метою виконання завдань покладених на Державну службу України з безпеки на транспорті відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103 (зі змінами), пункту 2 Плану діяльності Укртрансбезпеки на 2020 рік, затвердженого Міністерством інфраструктури України від 13 квітня 2020 р. № 4956/35/10-20 у період з 10 по 31 серпня 2020 року забезпечено організацію та проведення комплексу профілактичних заходів на пасажирському автомобільному транспорті «Увага! Серпень – масові перевезення».
Даний захід проводиться з ціллю попередження аварійності на пасажирському автомобільному транспорті, посилення державного контролю (нагляду) за безпекою перевезень під час виконання пасажирських перевезень автобусами, дотримання автомобільними перевізниками вимог безпеки перевезень при виконанні регулярних, нерегулярних та регулярних спеціальних пасажирських перевезень і перевезень організованих груп дітей до місць оздоровлення та відпочинку і у зворотному напрямку, Укртрансбезпекою та її територіальними органами спільно з територіальними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Державної податкової служби України, обласних, районних, міських державних адміністрацій, громадськими організаціями, страховими компаніями, представниками засобів масової інформації.
У розпал літнього сезону відпочинку, найбільш популярними серед населення є курортні напрямки, що призводить до збільшення пасажиропотоку на автомобільному пасажирському транспорті. Саме тому під час проведення рейдових перевірок на предмет дотримання суб'єктами господарювання вимог автотранспортного законодавства особлива увага приділялася напрямкам перевезення пасажирів до місць відпочинку.
Результат: проведено 48 нарад з метою роз’яснення автомобільним перевізниками та підприємствами, установами і організаціями автомобільного транспорту, які здійснюють пасажирські перевезення вимог законодавства про автомобільний транспорт в частині безпеки перевезень. В ході нарад перевізники були ознайомлені із результатами проведеного аналізу обставин та причин скоєння ДТП із акцентом на необхідності виконання заходів профілактики для попередження виникнення ДТП у майбутньому.
Під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) особлива увага приділялася:
- відповідності зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортних засобів встановленим вимогам;
- обов’язковому проведенню передрейсових медичних оглядів водіїв та технічних оглядів автобусів;
- виконанню вимог законодавства щодо дотримання режиму праці та відпочинку водіями автобусів; вимог щодо обов’язкового зберігання автобусів у спеціально облаштованих для цього місцях;
- виконанню вимог правил безпеки перевезень під час здійснення перевезень організованих груп дітей до місць відпочинку та оздоровлення та у зворотному напрямку: наявність супроводжуючого при перевезенні 10 і більше дітей, наявність медичного працівника при перевезенні 30 і більше дітей, здійснення перевезень водіями, які мають стаж керування автобусами не менше 5 років;
- виконання іноземними автоперевізниками, які здійснюють перевезення пасажирів, вимог законодавства про автомобільний транспорт в частині оформлення обов’язкових дозвільних документів, дотримання режимів праці та відпочинку;
- виконанню автомобільними перевізниками, водіями та пасажирами виконання заходів передбачених запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Також, під час проведення зазначеного заходу посадові особи Управлінь Укртрансбезпеки в областях організували проведення 424 рейдових перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання вимог автотранспортного законодавства; перевірили 4224 транспортні засоби, склали 1407 актів; винесли 1526 постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів на загальну суму 625 тисяч гривень.
За вказаний період до Державного бюджету України перераховано понад 385 тисяч гривень.
Найбільше порушень автотранспортного законодавства зафіксовано у Львівській, Херсонській, Харківській, Чернівецькій, Чернігівській, Київській областях та в місті Київ. Основними порушеннями є:
- недотримання водіями режиму праці та відпочинку;
- здійснення пасажирських перевезень без обов’язкових дозвільних документів, передбачених чинним законодавством.
Також, зафіксовані випадки перевезення пасажирів з порушенням правил карантинних заходів, зокрема, перевезення пасажирів у громадському транспорті понад встановлену норму та перевезення без засобів індивідуального захисту, відсутність у салоні автобуса дезинфікуючих засобів.
Питання безпеки перевезення пасажирів знаходиться на постійному контролі Укртрансбезпеки.